HPV vírus - úvod

Autor: Erik Kúdela | 15.8.2019 o 22:29 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  346x

Ľudské papillomavírusy sú rozsiahlou, pestrou a hlavne veľmi starou skupinou vírusov s 225 kompletne popísanými typmi. 

Celosvetový výskyt HPV infekcie je odhadovaný na 11,7 % všetkých žien, hoci existujú podstatné regionálne rozdiely. Vo všeobecnosti je najvyššia incidencia v mladších populačných ročníkoch. Incidencia HPV infekcie v rozvinutých krajinách dosahuje vrchol vo veku mladšom ako 25 rokov (HPV vírus postihuje každú štvrtú ženu) a následne klesá. Na druhej strane je veľká väčšina infekcií (70-90%) bez akýchkoľvek príznakov a je len prechodná, pričom priemerné trvanie infekcie je 12 až 24 mesiacov.

Ľudské papillomavírusy sú rozsiahlou, pestrou a hlavne veľmi starou skupinou vírusov s 225 kompletne popísanými typmi, pričom sa nové typy vírusov každoročne dopĺňajú v medzinárodnej databáze. Existuje päť hlavných rodov klasifikovaných podľa písmen gréckej abecedy: Alfa (α), Beta (β), Gama (γ), Mí (μ) a Ní (ν).

HPV vírusy môžu infikovať povrchové (epitelové) bunky genitálnych slizníc, ústnej dutiny a kože, ale aj oblasť konečníka a hlasiviek.

Medzi tzv. vysoko rizikové vírusy (po anglicky vedené v literatúre ako high-risk) patrí podľa rôznej literatúry 12-15 typov HPV: HPV16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58 a 59. Práve tieto typy vírusov spôsobujú drvivú väčšinu prípadov rakoviny krčka maternice. HPV 16 a 18 sú dva najčastejšie karcinogénne typy a sú zodpovedné za 70 % prípadov rakoviny krčka maternice a 50 % dysplastických zmien na krčku maternice (tzv. prekanceróz označovaných v histologických výsledkoch ako CIN1, CIN2, CIN3 a CIS). Najčastejším onkogénnym vírusom je HPV 16, ktorý je zistený u 3,2 % žien s normálnou cytológiou z krčka maternice, nasledovaný HPV 18 (1,4 %), HPV 52 (0,9%), HPV 31 (0,8 %) a HPV 58 (0,7 %)

Samotná HPV infekcia je veľakrát multivírusová. To znamená, že je prítomná infekcia viacerými vírusmi naraz. Rôzne typy vírusov navzájom súťažia o povrchové bunky kože a slizníc, pričom môžu priebeh ochorenia urýchliť alebo naopak neutralizovať. Táto interakcia jednotlivých typov vírusov je stále predmetom výskumu.

Je dôležité si uvedomiť, že diagnostikovaný HPV vírus nepredstavuje pre ženu nálepku a nemal by spôsobovať stres a obavy u ženy. Informovanosť pacientov ohľadom povahy takejto infekcie je veľmi dôležitá a odstraňuje zbytočný strach, s ktorým sa veľakrát stretávam v ambulancii. V ďalších častiach blogu sa budem venovať možnostiam prenosu HPV vírusu a jeho vlastnostiam.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Beaty Balogovej

Kam odchádza Robert Fico a prečo je jeho odchádzanie škaredé

Ficova metamorfóza na hovorcu najnižších pudov národa ublíži všetkým.

Hossu dostal na odvolacom súde o tri roky vyšší trest

Juraja Hossua eskortovali na proces z výkonu väzby.

Dnes píše Jakub Pavlús

Matovič sa aj slamky chytá

Konzervatívni voliči nie sú hlupáci. Ľahko vycítia, že ich niekto chce len zneužiť.


Už ste čítali?